Drevené kostoly Karpatského oblúka
Špecifickým príkladom sakrálneho staviteľstva sú drevené kostoly. Ľudoví stavitelia v nich vyjadrili harmóniu duše človeka s prírodou a snahu odpútať sa od všedného života.
K najstarším patria gotické drevené kostoly (napr.Hervartov, Tvrdošín). K druhému typu patria evanjelické tzv. artikulárne kostoly - (napr.Svätý Kríž, Leštiny, Istebné Hronsek). Stavali sa na základe zákonného článku (tzv. artikuly) cisára Leopolda I. na konci 17. storočia.
Skvostom ľudovej architektúry je aj tretí typ kostolov postavených na východnom Slovensku väčšinou v 18. storočí. Pôvodne boli gréckokatolícke, neskôr niektoré pozmenili na pravoslávne. Dominujú v nich unikátne karpatské ikony, ktoré sú zvyčajne osadené do ikonostasov vyzdobených v štýle baroka a rokoka.
Výnimočnú celosvetovú hodnotu majú drevené kostoly Karpatského oblúka, ktoré boli v roku 2008 zapísané do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO: rímsko-katolícke kostoly v Hervartova a Tvrdošíne, evanjelické artikulárne kostoly v Kežmarku, Leštinách a Hronseku, kostoly východného obradu v Bodružali, Ladomírovej a Ruskej Bystrej.